Про нас

Історія та сьогодення кафедри

 
 

Кафедра іспанської і новогрецької філології та перекладу веде свою історію від кафедри іспанської філології, що була організована в 1981 році внаслідок її відділення від кафедри іспанської мови, засновником і завідувачем якої тривалий час був викладач, літературознавець, відомий перекладач численних творів з іспанської мови на українську і з української на іспанську, зокрема поезії Тараса Шевченка, член спілки письменників України, учасник громадянської війни 1936–39 років в Іспанії, учасник Другої світової війни, доцент Естре́ла-Ло́пес Рафаель Філібертович

Упродовж існування кафедри іспанської філології її очолювали кандидат філологічних наук, професор Вороніна М. М., доктор філологічних наук, професор Корбозерова Н. М., кандидат філологічних наук, доцент Зернова Л. Г. кандидат філологічних наук, професор Скробот А. І., доктор філологічних наук, професор Данилич В. С.

Після реорганізації кафедр іспанської філології та французької філології , що відбулася 12 березня 2011 року виникла кафедра іспанської та французької філології, керівництво якої здійснювали доктор філологічних наук, професор Кагановська О. М. та доктор філологічних наук, професор Савчук Р. І.

Із жовтня 2022 р. і дотепер кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Залєснова Олена Володимирівна

З 1 вересня 2023 року знову відбулася реорганізація кафедр факультету романської філології і перекладу – до кафедри було приєднано секцію новогрецької мови та відокремлено секцію французької мови, в результаті чого кафедра отримала свою актуальну назву кафедра іспанської і новогрецької філології та перекладу.

На кафедрі наразі працюють дві секції іспанської мови (як першої іноземної і як другої іноземної), представлені висококваліфікованими науково-педагогічними працівниками: доктор філологічних наук, професор Данилич В. С., кандидат філологічних наук, професор Скробот А. І., кандидат філологічних наук, доцент Залєснова О. В., кандидат філологічних наук, доцент Бокова П. М., кандидат філологічних наук, доцент Бобчинець Л. І., кандидат філологічних наук, доцент Наваренко І. А., кандидат філологічних наук, доцент Судорженко Г. П., кандидат філологічних наук, доцент Бохун Н. В., кандидат педагогічних наук, доцент Домніч В. Г., старший викладач Гордієнко Н. В., викладач Тегеньова Є. А., викладач Нікієнко Д. А., викладач Шевчук К. В.

Секція новогрецької мови представлена трьома науково-педагогічними працівниками: кандидат філологічних наук, старший викладач Петрова Галина Леонідівна, доктор філософії, викладач Романенко Ольга Петрівна, викладач Герасимова Ірина Андріївна.

На сьогодні кафедра здійснює підготовку фахівців з дев’яти освітніх програм, а саме п’яти освітніх програм першого (бакалаврського) рівня та з чотирьох освітньо-професійних програм другого (магістерського) рівня вищої освіти, що діють на чотирьох факультетах університету. Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання практичних і теоретичних мовних дисциплін, а також письмового і усного перекладу на факультетах романської філології і перекладу, германської філології і перекладу, філологічному факультеті освітніх технологій та факультеті туризму, бізнесу і психології.

Поєднання науки з практикою мови, володіння мовою з умінням навчити, найвищий професійний рівень завжди були притаманні професорсько-викладацькому штату кафедри. Сьогодні одним із головних напрямів діяльності науково-педагогічних працівників кафедри є виконання колективної науково-дослідної теми «Сучасні лінгвістичні та перекладознавчі студії в іспаністиці й елліністиці», яка була затверджена в УкрІНТЕІ 08.09.2023 р. Науково-дослідна робота кафедри проводиться за спеціальністю 035 Філологія.

Іншим пріоритетним напрямом роботи професорсько-викладацького штату кафедри є робота з обдарованою молоддю. З цього навчального року на кафедрі працює науковий гурток «Сучасні лінгвістичні та перекладознавчі студії в іспаністиці й елліністиці», яким керують д.ф.н., проф. Данилич В. С., к.філол.н., проф. Скробот А. І. і к.ф.н., ст. викладач Петрова Г. Л. До гуртка залучено здобувачів другого (магістерського) і першого (бакалаврського) рівнів здобуття вищої освіти. На засіданнях гуртка відбувається консультування студентів щодо написання курсових і кваліфікаційних робіт із лінгвістики та перекладознавства; підготовка до участі студентів у міжнародних науково-практичних конференціях; у Всеукраїнських Олімпіадах з іспанської та новогрецької мов, у ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із галузі знань «Романські мови, методика викладання романо-германських мов, романо-германські літератури». Колектив кафедри наполегливо працює над підвищенням якості підготовки майбутніх фахівців, підтримуючи і мотивуючи студентську наукову роботу. Провідні викладачі кафедри пропонують надзвичайно широку і мало досліджену тематику курсових робіт з лінгвістики і перекладознавства та кваліфікаційних робіт магістра з лінгвістики і перекладознавства.

Професійний і особистісний розвиток науково-педагогічного складу кафедри завжди був і лишається дотепер одним із стратегічних пріоритетів Університету та реалізується шляхом підвищення кваліфікації; стажування; участі у міжнародних і / або вітчизняних тренінгах / семінарах особистісного зростання, професійного розвитку; участі в конференціях різного рівня. Професорсько-викладацький штат кафедри продовжує плідну співпрацю з колегами університетів Іспанії, Греції та Кіпру, Посольствами Королівства Іспанії, Аргентинської республіки, Мексики, Грецької Республіки, Республіки Кіпр, Грецьким культурним центром “Зорбас” та Грецьким товариством “Енотіта” в Україні. Науково-педагогічні працівники кафедри проходять стажування у згаданих університетах, а професори іспанських ЗВО проводять лекції зі студентами факультету романської філології і перекладу. Представники Посольств Грецької та Кіпрської Республік, а також грекомовні вчителі, направлені в Україну Міністерством освіти та релігії Грецької Республіки часто є запрошеними лекторами, що стимулює інтерес до навчання з боку студентів. Науково-педагогічні працівники кафедри активно цікавляться усіма методичними новинками й впроваджують в навчальний процес інформаційно-комунікативні технології. Такий ґрунтовний підхід до роботи дозволяє забезпечувати якісне викладання всіх дисциплін, як практичних так і теоретичних.

Науково-педагогічні працівники кафедри, а також здобувачі вищої освіти беруть активну участь у програмах академічної мобільності за програмою ERASMUS+ в Університетах Іспанії, Греції та Кіпру, маючи можливість і нагоду навчатися, обмінюватися досвідом зі своїми зарубіжними колегами, асистувати їм, проводити лекції або практичні заняття з окремих дисциплін. Студенти та викладачі кафедри беруть участь у Літній програмі з вивчення новогрецької мови в Афінському національному університеті імені Каподистрії (за Міжнародною освітньо-культурною програмою Θ.Υ.Ε.Σ.Π.Α.).

Викладачі кафедри проводять комплексну і системну роботу зі здобувачами вищої освіти з метою сприяння розвитку та саморозвитку гармонійної особистості майбутнього філолога, викладача і перекладача, скеровуючи зусилля на формування цілісної особистості громадянина України, який би уособлював поєднання інтелектуального та духовного потенціалу й високого професіоналізму; активної національної громадянської позиції; виховання почуття національної свідомості, гідності й самосвідомості; високих моральних та професійних якостей студентської молоді; засвоєння здобувачами системи загальнолюдських цінностей; стійкого інтересу до мистецтва; розуміння його ролі в суспільному житті та духовному збагаченні людини; виховання шанобливого ставлення до української культурної спадщини і культур інших країн світу; розвиток здібностей до активної творчої діяльності; формування розуміння ролі кожної людини в збереженні довкілля країни, а також важливості турботи про особисте здоров’я.